Ipari olajok,
hidraulika olaj víztelenítése


Olajok szennyeződései lehetnek szilád, gáznemű vagy folyékony halmazállapotúak.
•    Szilárd szennyeződés származhat kopásból, külső szennyeződésből illetve a kenőanyag öregedéséből származó oxidálódásból.
•    Gáznemű szennyeződés lehet a levegő
•    Folyékony szennyeződés leggyakrabban víz. Mely származhat a környezeti levegőből, hűtő rendszerekből vagy technológiából beszivárgásból
A víz oldott állapotban illetve a telítési pont felett szabad állapotban lehet jelen az olajos rendszerekben. Mindkét formája a víznek káros az olajra és az olaj rendszer elemeire egyaránt. A víz jelenléte az olajban az olajt zavarossá teszi. Ha ezt érzékeli, a víz 200-400 ppm mennyiségben tartalmaz vizet. 1% víztartalom megfelel 10000 ppm-nek.

Víz jelenlétének ellenőrzése

Számos módszer van a víz olajban való jelenlétének mérésére. Ezek azonban bonyolult, drága vagy nehezen használható a terepen. Az olajban lévő szabad és emulgeált víz kimutatására egy egyszerű teszt a főzőlapos teszt. Egy fémlapot 160 °C hőmérsékletre hevítünk, majd arra cseppentjük az olajmintát. A cseppekben keletkező buborékok közelítő jelleggel megmutatják az olaj víztartalmának mértékét.

Kiértékelés:

Nincs látható vagy hallható változás
Nincs emulgeált illetve szabad víz.
0,5 mm buborékok keletkeznek és gyorsan eltűnnek
500-1000 ppm víztartalom
2 mm buborékok keletkeznek,
majd központosan 4 mm-re nőnek majd eltűnnek
1000-2000 ppm víztartalom
2-3 mm-es buborékok 4 mm-re növekednek és újra termelődnek.
A heves buborékolás mellett pattogás hallható.
2000 ppm feletti víztartalom.

Laborban történő pontos víztartalom megállapításában kérje segítségünket.

 

 

Víz eltávolítása az olajból:

Hidraulika olaj víztelenítés előtt és víztelenítés után

Az eltávolításra több technológia áll rendelkezésünkre.

 

Gravitációs olaj víztelenítés

Ezzel a technológiával a szabad víztartalmat távolítjuk el, hogy a többi időigényesebb technológiát tudjuk gyorsítani. A víz és olaj fajsúly különbségét kihasználva, kellő időt hagyva a folyadékok nyugvó állapotban szeparálódnak. A folyadékok melegítése javítja a szétválás sebességét és minőségét. A kúpos tartályfenék segíti a szétválási határfelület pontosabb megtalálását.

Centrifugális olaj víztelenítés

A folyadékot centrifugális erőnek kitéve a nehezebb víz a könnyebb olajtól szétválik. Ezzel a szabad víz mellett az emulgeálódott víz is elég hatékonyan eltávolítható. További előny, hogy a szilárd szennyeződés is eltávolításra kerül. Az adott technológiát azoknál az olajoknál szoktuk alkalmazni, ahol nagyon nagymértékű az emulgeálódott fázis.

Szűrő használatával történő víztelenítés

Alacsony víztartalom esetén lehetséges használatuk. A víz abszorpciójával történő eltávolítására alkalmas. Mind a szabad, mind az emulgeált víz leválasztására, valamint szilárd anyag szűrésére alkalmas. Hátránya, hogy korlátolt mennyiségű folyadék felvételére képesek.

Vákuumos olaj víztelenítés

Vákuum segítségével csökkentjük a parciális nyomást, mely segíti a víz eltávolítását az olajból. Így a víz sokkal alacsonyabb hőmérsékleten kb. 50°C -on éri el a forráspontját, miközben az olaj nem jut el a termikus oxidációs károsulásig. Az olajt vékony filmképzéssel keringetjük az elpárolgási felület megnövelése érdekében, valamint a bejutó levegőt melegítjük és szárítjuk, ezzel is gyorsítva az olaj víztelenítését. Ezzel a módszerrel az oldott vizet is ki tudjuk venni az olajból.